EJEPL 2017-18 PLAYOFF VENUES / FORMATS AND SCHEDULES
14 FUTURE GOLD
PLAY IN SERIES
FEB 2 & 3, 2018
ASTON ICE WORKS
FRIDAY
8 00 PM---RINK 1---HOWARD VS LONG ISLAND EDGE
THE POND
SATURDAY
8 00 AM---NHL RINK---LONG ISLAND EDGE VS HOWARD
IF NECESSARY 15 MINUTE MINI GAME AFTER ICE CUT
ASTON ICE WORKS
9 U---11 U---12 U---13 U---14 U---15 U
FEB. 2-4 2018
9 U----FINAL 4 W/ BRONZE MEDAL GAME ADDED
SATURDAY---
7 30 AM RINK 1 ---LI ARROWS VS GREATER NEW HAVEN WARRIORS
9 00 AM RINK 1--- NASSAU COUNTY VS CT CHIEFS
2 15 PM RINK 4---BRONZE MEDAL GAME---LOSERS OF SEMI-FINAL GAMES
5 30 PM RINK 1---CHAMPIONSHIP GAME---WINNERS OF SEMI-FINAL GAMES
11 U—FINAL 4 W/BRONZE MEDAL GAME ADDED
SATURDAY
9 00 AM RINK 3---LI REBELS VS NASSAU COUNTY LIONS
8 15 AM RINK 4---RED BANK VS RAMAPO SAINTS
4 00 PM RINK 2---BRONZE MEDAL GAME---LOSERS OF SEMI-FINAL GAMES
5 30 PM RINK 2---CHAMPIONSHIP GAME---WINNERS OF SEMI-FINAL GAMES
12 U –8 TEAM ROUND-ROBIN
BRACKET # 1 BRACKET # 2
SEED 1—4—5—8 SEED 2—3—6—7
FORMAT: 3 GAME ROUND-ROBIN WITHIN YOUR GROUP. TOP TWO TEAMS ADVANCE TO THE SEMI-FINALS ---TEAMS CROSS-OVER----1 VS 2 AND 2 VS 1---WINNERS PLAY IN CHAMPIONSHIP GAME
SCHEDULE
FRIDAY
10 00 AM---RINK 1---QUAKERS HOCKEY VS LI REBELS
10 15 AM---RINK 2---RED BANK VS DELCO PHANTOMS
10 00 AM---RINK 3---EXTON KINGS VS MONTGOMERY BLUE DEVILS
10 15 AM---RINK 4---PALMYRA VS PRO TEC
FRIDAY
3 30 PM---RINK 1---QUAKERS HOCKEY VS DELCO
3 45 PM---RINK 2---RED BANK VS LI REBELS
3 30 PM---RINK 3---PRO TEC VS EXTON
3 00 PM---RINK 4--- MONTGOMERY VS PALMYRA
SATURDAY
10 30 AM---RINK 1---RED BANK VS QUAKERS
10 00 AM---RINK 2---LI REBELS VS DELCO
10 30 AM---RINK 3---PALMYRA VS EXTON
11 10 AM---RINK 4---PRO TEC VS MONTGOMERY
SATURDAY
7 00 PM ---RINK 1---SEMI-FINAL BRACKET 1 # 1 VS BRACKET 2 # 2
7 00 PM--- RINK 2---SEMI-FINAL BRACKET 2 # 1 VS BRACKET 1 # 2
SUNDAY
9 00 AM---RINK 1--------------------12 U CHAMPIONSHIP GAME
13 U---6 TEAM ROUND –ROBIN
FORMAT--- ALL 6 TEAMS IN ONE BRACKET……..3 GAME ROUND ROBIN BASED ON FORMULA……1ST PLACE GETS BYE INTO FINALS…..2 VS 3 SEMI FINAL GAME…….
SCHEDULE
ROUND 1
FRIDAY
11 30 AM---RINK 1---JERSEY COLTS VS PRO TEC
11 45 AM---RINK 2---RED BANK WHITE VS NE STARS
11 30 AM---RINK 3---SO CT STARS VS HOWARD HUSKIES
ROUND 2
FRIDAY
5 00 PM---RINK 1---RED BANK WHITE VS PRO TEC
5 15 PM---RINK 2---JERSEY COLTS VS HOWARD HUSKIES
5 00 PM---RINK 3---NE STARS VS SO CT STARS
ROUND 3
SATURDAY
12 00 PM---RINK 1---HOWARD HUSKIES VS RED BANK WHITE
11 30 AM—RINK 2---SO CT STARS VS JERSEY COLTS
12 00 PM---RINK 3---PRO TEC DUCKS VS NE STARS
SATURDAY
7 15 PM---RINK 4---SEMI-FINAL----2ND SEED VS 3RD SEED
SUNDAY
10 00 AM---RINK 4---CHAMPIONSHIP GAME SEED 1 VS WINNER SEMI-FINAL GAME
14 U—8 TEAM ROUND ROBIN-----(2) 4 TEAM BRACKETS, 3 GAME ROUND-ROBIN, TOP 2 IN SEMI’S FROM EACH BREACKET, CHAMPIONSHIP GAME
BRACKET # 1-------1, 4, 5, 8
BRACKET # 2-------2, 3, 6, 7
SCHEDULE
FRIDAY
100 PM---RINK 1--- PALMYRA VS ATLANTA
1 15 PM—RINK 2---MAINE VS GNY STARS
1 00 PM---RINK 3---ASHBURN XTREME VS PHILLY REVOLUTION
1 15 PM---RINK 4-- NJ STARS VS JERSEY COLTS
FRIDAY
6 30 PM---RINK 1---PALMYRA VS GNY STARS
6 30 PM---RINK 3---MAINE MOOSE VS ATLANTA
6 45 PM---RINK 4---ASHBURN X VS JERSEY COLTS
9 30 PM---RINK 1---PHILLY REV VS NJ STARS
SATURDAY
1 30 PM---RINK 1---MAINE MOOSE VS PALMYRA
1 30 PM---RINK 3---ATLANTA VS GNY STARS
12 45 PM—RINK 4—NJ STARS VS ASHBURN X
3 45 PM—RINK 4— JERSEY COLTS VS PHILLY REVOLUTION
SATURDAY
8 30 PM—RINK 1—SEMI FINAL # 1----BRACKET # 1 # 1 VS BRACKET #2 # 2
8 30 PM---RINK 2---SEMI-FINAL # 2---BRACKET # 2 # 1 VS BRACKET # 1 # 2
SUNDAY
11 00 AM---RINK 1---CHAMPIONSHIP GAME
15 U ---2 GAMES PLUS MINI GAME IN SEMI’S----CHAMPIONSHIP GAME
FRIDAY
8 00 PM---RINK 3---ATLANTA VS WEST COAST (GAME # 1)
8 15 PM---RINK 4---HOWARD VS NORTHERN CYCLONES (GAME # 1)
SATURDAY
3 00 PM---RINK 1---ATLANTA VS WEST COAST (GAME # 2)
5 PM ------RINK 1 -----------------MINI GAME (IF NEC)
3 00 PM---RINK 3---HOWARD VS NORTHERN CYCLONES (GAME # 2)
5 PM------RINK 3-------------------MINI GAME (IF NEC)
SUNDAY
10 30 AM---RINK 3-----CHAMPIONSHIP GAME
IGLOO ICE CENTER VENUE
FEB. 2-4
16 PLATINUM, 16 DIAMOND, 16 FUTURES, 18 DIAMOND
16 U PLATINUM (2 OF 3) FULL GAMES
SATURDAY
11 15 AM---RED RINK---WESTCHESTER EXPRESS VS ASHBURN X (GAME # 1)
SUNDAY
10 40 AM---RED RINK---ASWHBURN X VS WESTCHESTER EXPRESS (GAME # 2)
2 30 PM-----BLUE RINK---GAME # 3 (IF NEC)
16 U DIAMOND ---6 TEAM ROUND ROBIN
FORMAT: 6 TEAMS IN ONE BRACKET…..3 GAME ROUND-ROBIN VIA FORMULA, 1ST PLACE BRACKET WINNER GETS BYE INTO FINALS, SEED 2 VS SEED 3 IN ROUND ROBIN PLAY IN SEMI-FINAL GAME.
FRIDAY
ROUND # 1
8 00 AM---BLUE RINK---NJ BANDITS VS MAINE MOOSE
8 15 AM---RED RINK---- DELAWARE VS IGLOO SELECTS
10 00 AM-BLUE RINK---RED BANK VS HATFIELD ICE DOGS
FRIDAY
ROUND # 2
6 00 PM—BLUE RINK—DELAWARE VS MAINE MOOSE
8 00 PM---BLUE RINK—NJ BANDITS VS HATFIELD ICE DOGS
9 00 PM---RED RINK----IGLOO VS RED BANK
SATURDAY
ROUND 3
3 00 PM---BLUE RINK---HATFIELD VS DELAWARE
3 15 PM---RED RINK----RED BANK VS NJ BANDITS
11 00 AM--BLUE RINK---MAINE VS IGLOO SELECTS
9 15 PM---BLUE RINK-----SEMI-FINAL GAME-----------SEED 2 VS SEED 3 FROM ROUND ROBIN
SUNDAY
10 30 AM---BLUE RINK—CHAMPIONSHIP GAME-----1ST SEED IN ROUND ROBIN VS SEMI WINNER
16 U FUTURES
FORMAT: ELITE 8 FORMAT---SINGLE ELIMINATION…….TEAMS RE-SEEDED AFTER EACH ROUND
FRIDAY
2 00 PM---BLUE RINK--- PIEDMONT VS DELAWARE
2 15 PM---RED RINK-----LONG BEACH VS LI ARROWS
4 00 PM—BLUE RINK----PHILLY REV VS PRO TEC DUCKS
6 15 PM---RED RINK-----HOLLYDELL VS LI ICE CATS
SATURDAY
9 15 AM—RED RINK---TOP REMAINING SEED VS LOWEST REMAINING SEED
1 15 PM---RED RINK---REMAINING TWO SEEDS
SUNDAY
12 40 PM---RED RINK---CHAMPIONSHIP GAME-----SEMI-FINAL WINNERS
18 U DIAMOND
FORMAT: 8 TEAM ROUND ROBIN….2 BRACKETS BY FORMULA…(1,4,5,8 & 2,3,6,7).AFTER ROUND ROBIN….1ST AND 2ND PLACE IN EACH BRACKET, CROSS OVER IN SEMI’S. WINNERS PLAY IN FINAL
SCHEDULE
FRIDAY
ROUND # 1
10 15 AM---RED RINK----YORK VS IGLOO SELECTS
12 00 PM---BLUE RINK---LI EDGE VS VALLEY FORGE SELECTS
12 15 PM----RED RINK----MONTGOMERY VS LONG BEACH LIGHTNING
11 00 AM---REVOLUTION ICE GARDENS----SO FL NATIONALS VS DELAWARE DUCKS
SATURDAY
ROUND # 2
7 00 AM---BLUE RINK---YORK VS VF SELECTS
7 15 AM---RED RINK---- LB LIGHTNING VS SO FL NATIONALS
9 00 AM---BLUE RINK---DELAWARE VS MONTGOMERY
7 30 AM---REVOLUTION ICE GARDENS---LI EDGE VS IGLOO SELECTS
SATURDAY
ROUND # 3
5 15 PM---RED RINK---LI EDGE VS YORK
7 15 PM---RED RINK---IGLOO VS VF SELECTS
9 00 PM---BLUE RINK---MONTGOMERY VS SO FL NATIONALS
8 15 PM---REVOLUTION ICE GARDENS----LB LIGHTNING VS DELAWARE
SUNDAY
8 30 AM---BLUE RINK---SEMI FINAL (BRACKET 1 # 1 VS BRACKET 2 # 2)
8 40 AM---RED RINK----SEMI FINAL (BRACKET 2 # 1 VS BRACKET 1 # 2)
2 30 PM---CHAMPIONSHIP GAME----------SEMI FINAL WINNERS
LONG BEACH VENUE
10 DIAMOND
14 FUTURES GOLD
14 FUTURES SILVER
FEBRUARY 9-11
10 U DIAMOND
FORMAT: 6 TEAM ROUND ROBIN-----3 GAME ROUND ROBIN BY FORMULA…..2 VS 3 SEMI FINAL….1 ST SEED IN ROUND ROBIN GET BYE TO CHAMPIONSHIP GAME…….
SCHEDULE
ROUND # 1
FRIDAY
7 30 AM- RED BANK VS CASCO BAY
9 00 AM---CARLOLINA EAGLES VS MAINE GLADIATORS
10 30 AM—PRO TEC DUCKS VS CHARLOTTE RUSH
FRIDAY
ROUND # 2
3 00 PM---CAROLINA VS CASCO BAY
4 30 PM---RED BANK VS CHARLOTTE
6 00 PM---MAINE VS PRO TEC DUCKS
ROUND # 3
7 00 AM---CHARLOTTE VS CAROLINA
8 30 AM---PRO TEC VS RED BANK
10 00 AM- CASCO BAY VS MAINE
SUNDAY
8 00 AM---SEMI FINAL---- 2 VS 3
12 30 PM---CHAMPIONSHIP GAME-----1 VS SEMI WINNER
______________________________
______________________________
14 FUTURES GOLD
FORMAT: 6 TEAM ROUND ROBIN……3 ROUNDS OF GAMES BY FORMULA……2 VS 3 SEMI FINAL ……CHAMPIONSHIP GAME 1 VS SEMI WINNER
NOTE: LI EDGE PLAYING HOWARD IN 2 GAME PLAYDOWN………………..2/2-2/4
SCHEDULE
FRIDAY
3 00 PM----@ABE STARK RINK……LONG BEACH VS PALMYRA
4 30 PM----@ABE STARK RINK---- PIEDMONT VS HOWARD or LI EDGE
8 45 PM----@CANTIAQUE PARK—DELCO VS CHARLOTTE
SATURDAY
ROUND # 2
11 30 AM---AT LONG BEACH-----PIEDMONT VS PALMYRA
1 00 PM----AT LONG BEACH------LONG BEACH VS CHARLOTTE
2 30 PM---AT LONG BEACH-------DELCO VS HOWARD or LI EDGE
SATURDAY
ROUND # 3
5 45 PM---@ABE STARK-----------PIEDMONT VS CHARLOTTE
7 00 PM--@ LONG BEACH---------DELCO VS LONG BEACH
8 30 PM--@ LONG BEACH---------PALMYRA VS HOWARD or LI EDGE
SUNDAY
9 30 AM--@LONG BEACH-------SEMI FINAL GAME---SEED 2 VS SEED 3 (FROM RR)
2 00 PM @ LONG BEACH----CHAMPIONSHIP GAME---- (1 VS SEMI WINNER)
_____________________________
_____________________________
14 U SILVER
FORMAT:---ELITE 8----------------ALL GAMES AT LONG BEACH---TEAMS RE-SEEDED AFTER QTR FINALS
FRIDAY
12 00 PM-----LONG BEACH VS HATFIELD
1 30 PM------BOWIE VS BAYONNE
7 30 PM------LI ARROWS VS GNY STARS
9 PM----------LI ROYALS VS DELCO PHANTOMS
SATURDAY
4 00 PM------SEMI # 1------------HIGHEST SEED VS LOWEST SEED
5 30 PM------SEMI # 2------------REMAINING TWO SEEDS
SUNDAY
11 00 AM---------------------CHAMPIONSHIP GAME
RED BANK ARMORY VENUE
10 U FUTURES GOLD
10 U FUTURES SILVER
12 U FUTURES GOLD
12 U FUTURES SILVER
FEBRUARY 9-11
10 U FUTURES GOLD
FORMAT: FINAL 4 FORMAT
SATURDAY
7 00 AM----SEMI FINAL # 1------------HUNTERDON VS LI ROYALS
8 30 AM----SEMI FINAL # 2------------LONG BEACH VS RI JR BLUES
SUNDAY
8 30 AM----CHAMPIONSHIP GAME
10 U FUTURES SILVER
FORMAT: FINAL FOUR
SATURDAY
10 00 AM---SEMI FINAL # 1-----------TOMS RIVER VS LONG ISLAND ICE CATS
11 30 AM---SEMI FINAL # 2-----------DELCO VS NY APPLE CORE
SUNDAY
11 30 AM –CHAMPIONSHIP GAME
12 U FUTURES GOLD
FORMAT: 6 TEAM ROUND ROBIN
ROUND # 1
FRIDAY
8 00 AM---NJ FREEZE VS DELCO
9 30 AM---LB LIGHTNING VS PRO TEC
11 00 AM—PIEDMONT VS HUNTERDON
ROUND # 2
FRIDAY
3 30 PM—LB VS DELCO
5 00 PM---NJ FREEZE VS HUNTERDON
6 30 PM---PRO TEC VS PIEDMONT
ROUND # 3
SATURDAY
1 00 PM---HUNTERDON VS LB LIGHTNING
2 30 PM---PIEDMONT VS NJ FREEZE
4 00 PM---DELCO VS PRO TEC
SUNDAY
7 00 AM---SEMI-FINAL ----2 VS 3
1 00 PM---CHAMPIONSHIP GAME----1 VS WINNER OF 2 VS 3 SEMI-FINAL GAME
12 FUTURES SILVER
FORMAT: ELITE 6 (1 AND 2 GET BYES), TEAMS RE-SEEDED IN SEMI’S.
FRIDAY
12 30 PM---TOMS RIVER VS BAYONNE
2 00 PM---- SO RI VS DELCO
SATURDAY
5 30 PM--- NY APPLE CORE VS LOWEST REMAINING SEED
7 00 PM--- NASSAU COUNTY LIONS VS REMAINING SEED
SUNDAY
10 00 AM---CHAMPIONSHIP GAME---SEMI WINNERS
ROUND ROBIN TIE BREAKERS/ OVER-TIME / POINT SYSTEM/ RULES
ROUND ROBIN TIE BREAKERS (10 D, 12 D, 12 FUT GOLD, 13 D, 14 D, 14 FUT GOLD, 16 D, and 18 D
Tie breakers in order. Tie is broken when the first tie- breaker breaks the tie.
1. TOTAL POINTS
2. TOTAL WINS
3. HEAD TO HEAD
4. LEAST GOALS AGAINST IN ALL (3) ROUND ROBIN GAMES
5. GREATER GOAL DIFFERENTIAL IN ALL (3) RR GAMES
6. 15 MINUTE MINI GAME
POINT SYSTEM
IN THE ROUND ROBIN DIVISIONS, A WIN IN REGULATION IS WORTH (3) POINTS. A WIN IN OT IS WORTH (2) POINTS, A LOSS IN OT IS WORTH (1) POINT. A TIE GAME GIVES EACH TEAM 1.5 POINTS.
OVERTIME
ROUND ROBIN DIVISIONS (ROUND ROBIN ROUNDS ONLY)
THERE WILL BE (1) 10 MINUTE OT------(4 X 4). GAME ENDS IN TIE IF NO ONE SCORES. TEAMS DO NOT CHANGE ENDS.
IN SEMI’S AND FINALS 15 MIN. PERIODS (4 X 4) UNTIL SOMEONE SCORES. ICE CUT AFTER THE 1ST OT. TEAMS DO NOT CHANGE ENDS.
ELITE 8, 6, FINAL 4, 2 OUT OF 3 DIVISIONS (ALL ROUNDS)
THERE MUST BE A WINNER IN EVERY GAME AT THESE LEVELS. OT WILL BE 15 MINUTE PERIODS (4 X 4). ICE CUT AFTER 1ST OT. TEAMS DO NOT CHANGE ENDS.
15 U ONLY
SEMI FINALS ARE A 2 GAMES PLUS MINI GAME TO BREAK A TIE.
SEMI GAMES WILL BE SAME FORMAT AS REGUALR SEASON WITH 4X4 AND 3X3 5 MIN OT
AFTER THE SECOND GAME, THE TEAM WITH THE MOST POINTS ADVANCE TO THE FINALS.
IF POINTS ARE TIED THROUGH ANY COMBINATION OF FACTORS, A 20 MINUTE MINI GAME WILL BE PLAYED AFTER AN ICE CUT. MINI GAMES ARE CONSIDERED A SEPARATE GAME FOR SUSPENSION PURPOSES.
IF THE SCORE IS TIED AT THE END OF THE MINI GAME, A 10 MINUTE 3 X 3 SUDDEN DEATH PERIOD WILL BEPLAYED. IF THE SCORE IS STILL TIED AN ICE CUT WILL BE DONE AND THEN 10 MINUTE PERIODS (3 X 3) UNTIL SOMEONE SCORES.
IN FINAL GAME OT WILL BE 25 MINUTE OT AFTER AN ICE CUT (4 X 4).
MISC:
· 9-14 U PLAY 3---15 MINUTE PERIODS. MIDGETS 2—25 MINUTE PERIODS
· 3 MIN WARM-UP ---9-14 U, 5 MINUTE WARM-UP MIDGETS
· TEAMS SUPPLY THEIR OWN WARM-UP PUCKS
· ALL DISCIPLINE WILL BE HANDLED BY THE EJEPL SUPERVISORS AT THE VENUE
· HOME TEAM WILL WEAR WHITE
· HOME TEAM IN CHAMPIONSHIP GAME WILL BE HIGHER RATED KRACH TEAM
· IN YOUNGER LEVELS 9-13U PARENT MAY ASSIST IN PENALTY BOXES.
· USA RULES IN EFFECT
· ROSTER LABELS ARE TO BE USED ON THE SCORE SHEETS. EDIT THEM TO RELECT PLAYOFF ROSTERS
· ALL PLAYERS MUST HAVE THE SAME JERSEYS AND SOX TO COMPETE
· EJEPL SUPERVISOR WILL HANDLE ALL SCORE SHEET DUTIES
· AWARDS CEREMONY AFTER CHAMPIONSHIP GAMES
Tag(s): Home